מילוי המזגן בפריאון גז מזגנים

תחזוקה שוטפת של המזגן הביתי שלנו עשויה להאריך את חיי המזגן ולשמור על תפעולו היעיל והאיכותי לאורך זמן, בעוד שהזנחתו עשויה לקצר את אורך חיי המזגן, לגרום לשחיקה מהירה של חלקים פנימיים ואולי אפילו יציאה מכלל שימוש לפני הזמן. חלק מפעילויות התחזוקה השוטפת כוללות בין השאר: מילוי גז, ניקיון המסננים הפנימיים, ניקוי חיצוני, שימוש יעיל ועוד.

מילוי גז במזגן:

אחת הסיבות העשויות לגרום למזגן שלכם להינזק היא דליקת פריאון (גז מזגנים). לעתים מדובר בדליפה סדירה ואין מדובר דווקא בתקלה. המאפיינים הפיזיים של הגז מראים כי הוא גם יכול להתאבדות דרך הנקבוביות של צינור המתכנת ולמעשה אין מדובר בתופעה שאפשר למנוע אותה, אלא שהיא נגרמת כתוצאה מפעילותו של המזגן.

מילוי הגז צריך להתבצע בערך אחת לשנתיים, מכיוון שזהו הזמן המשוער לדילול משמעותי של הפריאון. לעתים רבות, ובשל התקנה לקויה של המזגן, ייתכן והדילול יהיה מאסיבי יותר ואתם תרגישו בהבדל כבר לאחר זמן קצר יותר.

איך נזהה שחסר גז במזגן?

האמת שלא מדובר בפעולה קשה. ברגע שאתם רואים שהמזגן עובד, המדחס המותקן מחוץ לבית עובד גם כן, אולם החדר אינו מתקרר, האוויר היוצא לא מספיק קר או שלוקח לו זמן רב לקרר את החדר, ככל הנראה מדובר במחסור בגז. בעת דליפת פריאון למשל, תוכלו לזהות סימני הקפאה של החיבורים ביחידת המיזוג החיצונית של המזגן. 

בכל מקרה של דליפת הפריאון או מילויו במזגן יש לקרוא לטכנאי מזגנים מקצועי ומנוסה לביצוע העבודה.

פעולות תחזוקה נוספות:

ניקוי המסננים – הצטברות האבק על הרשתות הדקות (המסננים) עשויות לגרום למנוע המזגן להתאמץ הרבה מעבר לצורך שלו ובשל כך לגרום לתקלות מיותרות. פעולה של 5 דקות פעם בחודשיים-שלושה של ניקיון המסננים תחת ברז מים זורמים עשויה למנוע תקלות מיותרות ולא נעימות.

מדחס חיצוני – מותקן בחלקו החיצוני של הבית ולכן לעתים יהיה עלינו לדאוג לניקיון סביב יחידה זו של המזגן. צמחים מטפסים למשל, עשבים שונים או עצמים אחרים עשויים להיכנס לתוך המדחס ולגרום לניזוקו. 

ניקיון – שמרו על ניקיון חיצוני של יחידות המזגן הפנימיות והחיצוניות, זאת על מנת למנוע היווצרות של לכלוך, אבק, פטרת ואחרים, העשויים לשחוק את חלקי המזגן ולפגוע בתפקודו התקין.