מדריך לבחירת מזגן

המזגן הוא אחד ממכשירי החשמל הנפוצים ביותר בכל בית כיום. האקלים בישראל הכולל חודשי שמש רבים ולחות גבוהה כמעט מחייבים אותנו להחזיק מזגן על מנת לשמור על "קור הרוח" שלנו. לזמן התקנת המזגן, הסוג שלו וכמות הצריכה שלנו בו משתנים שונים שחשוב שנשים אליהם לב. 

מתי כדאי להתקין את המזגן?

אם עדיין אין לכם מזגן בבית, מכיוון שמדובר בדירה חדשה או ששכרתם דירה ללא מזגן, אתם לבטח תרצו לדאוג לאחד כזה בקרוב מאוד. אם תחכו רגע האחרון, כלומר לעונת הקיץ, ייתכן ותיאלצו לחכות זמן רב יותר עד הגעת הטכנאי שיתקין את המזגן שלכם וגם תשלמו כסף רב יותר להתקנתו. התקופה המומלצת להתקנת המזגן היא האביב, אך כל עונת למעט הקיץ תהיה עונה מתאימה להתקנת המזגן. 

סוג המזגן:

בגדול ישנם שני סוגי מזגנים: הרגילים והמפוצלים. הרגילים הם מזגנים בעלי כוח סוס נמוך יחסית ומתאימים לקירור חדר ספציפי. מזגן מפוצל כיום נחשב למקובל ומתאים יותר בדירות רבות. חלק המנוע של המזגן מותקן כמובן מחוץ לבית ופתחי האוורור מותקנים בתוך הקירות והתקרה לרוב ומגיעים לכל חדר בבית. ישנם מספר סוגי מזגנים מפוצלים:

מזגנים עיליים – הם הנפוצים ביותר. מותקנים על הקיר ובצמוד לתקרה ואפקטיביים בעיקר בקיץ לצורך הפצת קור. החום היוצא מהמזגנים הללו מתפזר לאט והוא פחות אפקטיבי בחורף.

מזגן מיני מרכזי – מדובר במזגן בעל מנוע אחד גדול ומספר פתחי אוורור ברחבי הבית. מדובר במזגן חסכוני יותר שכן הפעלתו עדיפה על פני מספר מזגנים בבית.

מזגן רב מאייד – מדובר במזגן היקר ביותר מבין כולם. יש לו מנגנון שליטה חיצוני המאפשר לבחור את החדרים בבית בהם יופץ המזגן ובאילו לא. מדובר ביתרון שאין במזגנים המיני מרכזיים למשל המפזרים קור בכל פתחי האוורור. 

חיסכון בחשמל ושמירה על איכות הסביבה:

כיום ישנה מודעות רבה לאיכות הסביבה גם בעולם המזגנים. יצרנים רבים של מזגנים דואגים ליצור מזגנים חסכוניים בחשמל, הן עבור האינטרס של הצרכן לחסכון בהוצאות והן עבור שמירה על הסביבה. על כן, כאשר אתם קונים מזגן, יש לשים לב שאין מדובר בזולל חשמל רציני.