סוגי מזגנים

בישראל הסובלת מחום מוגזם לאורך חודשים רבים בשנה ולקור חודר לעצמות במספר חודשי חורף קצרים קשה לחשוב על חיים תיקניים ללא מזגן בבית המגורים. הדילמה היא בהחלטה איזה מזגן הכי מתאים עבורנו שכן ההיצע גדול מאי פעם וקיימים בשוק המזגנים סוגי מזגנים שונים במהותם ומיצרנים מגוונים מהארץ או העולם.

מהם סוגי המזגנים הקיימים כיום בישראל:

מזגן חלון - מזגנים מהדור הישן שהיו חציים בתוך הבית וחציים מחוצה לו כשהם שקועים במעין "חלון". מרעישים ומיושנים וקיימים כיום בעיקר בתור יד שניה בלבד.

מזגן נייד - מזגן על גלגלים, כך שאפשר להעביר אותו מחדר לחדר או מדירה לדירה בעת הצורך. מתאים בעיקר למתגוררים בשכירויות וכח הקירור שלו בינוני.

מזגן מפוצל - מרבית המזגנים הקיימים כיום הם מזגנים מפוצלים – המנוע מחוץ לדירה ויחידת הקירור עצמה בתוך הדירה והשניים מחוברים בכבלים וצינורות. השיטה מאפשרת מיזוג אוויר שקט כמה שניתן והפרדה בין היחידות לצרכי תיקון ותחזוקה.

מזגן מפוצל מגיע במספר צורות:

מזגן עילי: ממוקם בחלק העליון של קיר החדר כך שאינו תופס מקום ומשתלב עם העיצוב הקיים בחדר. ההספק יעיל לחדר בו הוא ממוקם, כמובן ביחס לכח המיזוג שלו.

מזגן ריצפתי: ממוקם בחלקו התחתון של קיר המפריד בין שני חדרים כך שהמיזוג עובד לשני הכיוונים. יעיל לקירור שני חדרים אך תופס שטח נכבד ופוגע במרבית המקרים באסתטיות של החדרים.

מזגן מיני מרכזי: מזגן מפוצל גם כן, עם מנוע מחוץ לדירה ויחידת קירור הממוקמת במרכז הדירה, לרוב מעל הנמכת תיקרה או במסדרון. באמצעות תעלות המובילות לחדרים השונים המיזוג עובד על כל חדרי הבית ולכן דרוש הספק מנוע חזק. במזגנים חדישים מסוג זה (אינוורטר) ניתן גם לשלוט בעוצמת המיזוג בכל חדר בניפרד.

קיימים כאמור סוגי מזגנים רבים וחשוב להתאים את המזגן לצרכים שלכם ולשטח הקירור והחימום הנידרש. מומלץ להתייעץ עם מתקין מזגנים אחד או שניים בטרם מחליטים עצמאית בעניין.