תכנון מערכות צ'ילרים

צ'ילרים, כשמם כן הם – מערכות מיזוג אוויר. בגדול הם דומים למערכות קירור אחרות, כמו מזגנים, עם הבדלים קלים ויתרונות בולטים על המזגן שאנחנו מכירים. אז מהו צ'ילר, כיצד הוא עובד, לאילו מטרות הוא מיועד ואיך מתכננים מערכות צ'ילרים? בואו נבחן את הנושא.

מה זה צ'ילר וכיצד הוא עובד?

צ'ילר היא בעצם מערכת קירור המושתתת על קירור מים. מה זה בעצם אומר? בדומה לגוף שלנו, שמקרר את עצמו באמצעות זיעה, אשר עם מגע האוויר היא מתנדפת תוך קירור הגוף, כך עובד גם הצ'ילר. הוא מכניס אוויר אשר עובר על פני מים המקוררים לטמפרטורה נמוכה באמצעות גז, כך שהאוויר מתקרר ואז מנותב לחלל המיועד לקירור. למרות שמו, הצ'ילר לא רק מקרר, אלא גם מחמם את האוויר במידת הצורך.

לשיטת הקירור המתבססת על מים, יש יתרון בולט לעומת המזגן שאנו מכירים: בעוד שהמזגן הסטנדרטי עובד על קירור אוויר, אשר מייבש את האוויר ומוציא את הלחות ממנו, הצ'ילר הרי מקרר באמצעות מעבר האוויר על פני מים (מקוררים או מחוממים), מה שמאפשר לו לשמור על הלחות באוויר ולספק אוויר קר או חם שיש בו לחות ואין בו בכדי לגרום חוסר בלחות לגוף ולייבוש.

לאילו מטרות מיועד הצ'ילר?

הצ'ילר מיועד למיזוג של חללים גדולים, כאשר בעת תכנון מערכת הצ'ילרים, ניתן לקבוע מספר גבוה של יחידות טון קירור, כך שאפשר למזג גם חללים גדולים במיוחד כמו מפעלים, קניונים ועוד. תכנון מערכת הצ'ילרים חייב להתבצע על ידי אנשי מקצוע מנוסים שמכירים את שלל הדגמים, יתרונותיהם והתאמתם באופן מדויק לצרכי הלקוח. הצ'ילר נחשב למערכת קירור תעשייתית לכל דבר וגם הטיפול במערכת זו צריך להתבצע אך ורק על ידי מומחים בתחום.