בחירת מיקום להתקנת יחידה פנימית למזגן

אין זו שאלה בכלל שכל בית בישראל זקוק כיום למזגן. מזג האוויר החם ברוב ימות השנה מחייב אותנו בהחזקת מזגן ביתי, בין אם מדובר במזגן עילי רגיל או מזגן מפוצל המגיע לכל חדרי הבית. תהליך התקנת המזגן הנו תהליך מורכב ויש להשאירו לאיש מקצוע מנוסה העוסק ומתמחה בהתקנת מזגנים. בעת התקנת המזגן יש לקחת בחשבון פרמטרים רבים הקובעים את מיקום המזגן: סוג המזגן, קומת הדירה, מיקום שקט, הספקת חשמל קרובה, חיבור לצנרת ועוד.

התקנת חלקי המזגן:

למזגן חלק חיצוני, המנוע, וחלק הפנימי הדואג לפיזור האוויר הקר/חם בבית. התקנת החלק החיצוני דומה להתקנת החלק הפנימי, אולם יש לה הדגשים שלה. החלק החיצוני צריך להיות מוגן וממוקם במקום מאוורר ואם אפשר גם מוסתר. בבניינים רבי קומות ההתקנה היא מסוכנת יותר וצריכה להתחשב בפרמטרים נוספים.

היחידה הפנימית של המזגן היא היחידה הדואגת לפיזור האוויר בחדר. כאשר בוחנים מיקום מתאים ליחידה הפנימית של המזגן, יש לקחת בחשבון כי אין להתקין אותה ישירות על מיטה או מוצרי חשמל. יש להתקינה על קיר חזק ומוצק ולשקול התקנה של חלק תחתון לשמירה על יציבות מפני נפילה. היחידה הפנימית של המזגן צריכה להיות מותקנת במרחק סביר ממקורות חום ומחפצים שונים העשויים לחסום את כניסת האוויר. 

גלים אלקטרומגנטיים המופצים בתדירות גבוהה ממכשירי חשמל או כלי נגינה בעצמי עוצמות גבוהות, עשויות להזיק ולפגוע במעבד המזגן. על כן אין להתקין מזגן בחדר בו נמצאים מכשירים מסוג זה.

את המגש של יחידת המזגן הפנימית יש להתקין בזווית של 5 מעלות לפחות וזאת כדי למנוע הצטברות של אדים על המגש. הקפידו על ניקיון המגרש לפחות 2-3 פעמים בשנה. 

לסיכום: בחירת מיקום להתקנת יחידה פנימית למזגן כרוכה במחשבה מרובה על כל פרט קטן ויש לקחת בחשבון מספר משתנים חשובים. ההתקנה עצמה צריכה להתבצע על ידי מתקין מזגנים מוסמך ואין זה משנה אם מדובר בבית קרקע או דירה בבניין רב קומות. התייעצו עם איש מקצוע מוסמך בנוגע למיקום התקנת היחידה הפנימית של המזגן ושמעו הסבר הגיוני לפני בחירת המיקום הסופי.